#1 2009-06-09 22:52:13

Tina

Moderator

Zarejestrowany: 2009-06-08
Posty: 101
Punktów :   

Szczepienia kotów

Wiele osób zastanawia się, czy warto szczepić kota. Oczywiście, że warto, a nawet trzeba; i to nie tylko kota, który wychodzi, ale także żyjącego wyłącznie w domu. Wiele chorób możemy przynieść do domu na butach, odzieży, etc. dlatego nie należy się zastanawiać i zaszczepić naszego domowego mruczka. Oczywiście, tak jak wszystko szczepienia powinny być wykonywane z umiarem, nie każdy kot wymaga wszystkich możliwych szczepień, część szczepionek ma skutki uboczne, dlatego należy zawsze wybrać tylko te, które są faktycznie niezbędnie potrzebne. Koty domowe, niewychodzące i niemające styczności z innymi kotami, zasadniczo nie potrzebują szczepień na wściekliznę oraz białaczkę – z nich możemy zrezygnować w pierwszej kolejności. Koty wychodzące będą niestety potrzebowały kompletu szczepień z wścieklizną i białaczką włącznie.

    Pierwsze szczepienie podajemy kociętom w wieku 8-12 tygodni, szczepienie powtarzamy po miesiącu, a potem po roku, następnie co rok/trzy lata.

Przed podaniem szczepionki kot powinien być dokładnie zbadany; szczepimy tylko i wyłącznie, gdy nasz pupil jest zdrowy i odrobaczony; nie szczepimy kotek ciężarnych i kociąt poniżej 6 tygodnia życia, kotów chorych, zarobaczonych oraz w wypadku, gdy nasz kot miał w przeszłości silne, zagrażające życiu reakcje alergiczne. Przed podaniem przez weterynarza szczepionki zawsze spytajmy się, na jakie choroby nasz kot będzie szczepiony – nie wszystkie bowiem szczepionki są konieczne dla każdego kota. Musimy pamiętać, że po szczepieniu kot może być trochę ospały, mieć mniejszy apetyt, te objawy nie powinny utrzymywać się jednak zbyt długo. Pierwsze szczepienie podajemy kociętom w wieku 8-12 tygodni, szczepienie powtarzamy po miesiącu, a potem po roku, następnie co rok/trzy lata.

Szczepienia niezbędne

Dwoma podstawowymi chorobami, przed którymi musimy zaszczepić każdego kota są tzw. koci katar (herpeswiroza i caliciwiroza) oraz panleukopenia. Pierwsze szczepienie podajemy kociętom w wieku 8-12 tygodni, szczepienie powtarzamy po miesiącu, a potem po roku, następnie co rok/trzy lata. Weterynarze spierają się co do tego, czy szczepienia trzeba powtarzać co rok, niektórzy twierdzą, że szczepionka będzie chroniła kota nawet przez trzy lata i nie ma konieczności jej powtarzania częściej, jednak wybór częstotliwości szczepień należy uzgodnić ze swoim lekarzem weterynarii.

Szczepienia dodatkowe

Do dwóch wymienionych wyżej podstawowych chorób, przed którymi musimy zaszczepić kota można dodać, w miarę potrzeb, szczepienia dodatkowe.

Białaczka kotów Białaczka kotów jest wywoływana przez wirus, dlatego nie należy jej mylić z nowotworem. Narażone są na nią szczególnie zwierzęta żyjące w dużych skupiskach (schroniska), mające styczność z innymi kotami (koty wychodzące bez kontroli), koty hodowlane przeznaczone do krycia. Wirus przenosi się przez kontakt z krwią (bójki), śliną (wspólne miski), etc. dlatego koty uczestniczące w wystawach nie muszą raczej być szczepione przeciwko białaczce. Raz podane szczepienie powtarza się po około miesiącu, a potem co roku. Przed szczepieniem konieczne jest zrobienie zwierzęciu testu ELISA, który pozwala wykryć wirusa w krwi i uzyskanie wyniku negatywnego. Szczepienie na białaczkę jest obarczone ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy szczepienia kotów, u których nie jest to konieczne. Oczywiście taka reakcja dotyczy stosunkowo małego odsetka kotów, dlatego jeśli nasz zwierzak wychodzi na dwór, to lepiej jednak podjąć to ryzyko.

Wścieklizna W Polsce nie ma w tej chwili obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie, warto jest jednak zaszczepić wszystkie koty, które wychodzą na dwór. Nie ma konieczności szczepienia kotów niewychodzących, gdyż szczepienie to, podobnie jak opisane już wcześniej, szczepienie na białaczkę, wiąże się z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego. Na wściekliznę szczepimy koty powyżej 16 tygodnia życia i powtarzamy szczepionkę co 2 lata.

Chlamydioza Jakiś czas temu szczepionka ta wchodziła do podstawowego pakietu szczepień, teraz jednak uważa się, że jej podawanie ma niewielką skuteczność i nie buduje odporności; dodatkowo często występowały u zwierząt negatywne reakcje po szczepieniu (gorączka, brak apetytu). Obecnie zaleca się szczepienie na chlamydiozę kotów u hodowlach i dużych skupiskach zwierząt, gdzie występują problemy ze zwalczaniem tej choroby.

FIP (zakaźne zapalenie otrzewnej) Szczepienie na tę chorobę podaje się stosunkowo rzadko. Podaje się ją donosowo u kotów powyżej 16 tygodnia życia i powtarza po około miesiącu. Niektóre badania dowodzą jednak, że szczepienie na FIP wcale nie zapobiega zachorowaniom, a wręcz uwrażliwia bardziej część kotów na tego wirusa.

Grzybica Szczepionka przeciw grzybicy jest uważana za nieskuteczną; można ją zastosować pomocniczo przy leczeniu grzybicy.

Offline

 
Licznik Odwiedzin

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl