#1 2009-06-08 14:52:57

Tina

Moderator

Zarejestrowany: 2009-06-08
Posty: 101
Punktów :   

Zdrowie królika

Zdrowie

Szczepienia

W Polsce króliczki trzeba szczepić na Maksymatozę i Pomór. Zrobić to można po skończeniu 3 miesiąca króliczka. Szczepionki nie mogą być podawane w tym samym czasie. Dwa - trzy tygodnie po zrobieniu jednej, można zrobić drugą. Ceny od 10 do 30 zł, szczepionka na Maksymatozę może być jednak droższa. Jedna szczepionka jest na 10 króliczków, musi być ona zużyta w ciągu kilku godzin. Z kremowego proszku robi się różowy płyn. Na Maksymatozę powinno się szczepić króliczka w lutym, lub w marcu. Sczepienia należy powtórzyć za pół roku.
Choroby niezakaźne

Mimo że przeczytacie wszystko o chorobach, nie będziecie ekspertami w tej dziedzinie, przeczytanie tego ma wam tylko pomóc w rozpoznaniu objawów choroby, resztą musi zająć się doświadczony lekarz weterynarii.
Biegunka

Pojawia się częstym wydalaniem rzadkiego, o nieprzyjemnym zapachu kału. Futerko w okolicy odbytu jest brudne. Królik jest wtedy osowiały i nie ma apetytu. Przyczyną biegunki może być: przeziębienie, zjedzenie nie świeżego pokarmu, lub wybicie złej jakości wody. Króliczek przez ten czas powinien dostawać tylko świeże siano i dobrej jakości wodę.
Wzdęcia

Powstają na skutek wilgotnego karmienia, sfermentowanym, lub za zimnymi zielonkami, lub nagłym wprowadzeniem do diety soczystych pasz. Brzuszek króliczka jest wtedy znacznie powiększony, zwierzątko jest osowiałe i ma trudności z oddychaniem i często leży. Ma temperaturę niższa niż 34 stopnie. Musisz się wtedy jak najszybciej udać z królikiem do weterynarza. Weterynarz poda mu preparaty przeciw wzdęciom i przeciw fermentacyjne. Niestety wzdęcia zwykle kończą się śmiercią.
Zaparcia

Mogą być spowodowane wilgotnym dużą ilością karm suchych, brakiem wody, ograniczonym poruszaniem się. Królik wtedy nie wydala kału, lub z trudnością robi małe suche bobki. Wtedy trzeba zmienić króliczkowi dietę na bardziej soczystą, i podawać mu dużo wody. Żeby króliczek doszedł do zdrowia trzeba także zapewnić mu więcej ruchu.
Nieżyt żołądka i jelit

Jest on spowodowany przez pasożyty światła jelit i nie prawidłową dietę. Królik nie ma wtedy apetytu, mniej się rusza. Zdarza się że powłoki brzuszne są napięte, a dotykanie ich sprawia mu ból. Po 2-3 dniach u zwierzątka pojawia się biegunka. Czasami następują powikłania, zapalenie błon śluzowych, przewodu pokarmowego, a nawet zakażenie. W bobkach może pojawić się wtedy śluz, lub skrzepy krwi. Przewlekły nieżyt powoduje na przemian, biegunkę, zaparcia. Podajemy wtedy króliczkowi duże ilości siana z niekwaśnych łąk, gałązki dębu i wierzby. Oczywiście trzeba też podawać mu duże ilości wody. Gdy będzie poprawa, można dać króliczkowi małe ilości karmy, następnie przechodzimy do normalnej diety króliczka. Nie dawać mu jednak paszy ciężkostrawnej, która może powodować wzdęcia.
Niezakaźne zapalenie śluzówki jamy ustnej

Przyczyną są kłujące pasze. Królik ma przez nie wady zgryzu i źle wyrośnięte siekacze. Objawem jest brak apetytu, wypływ śliny, która skleja okolice pyszczka. Króliczkowi można wtedy podać do picia napar z rumianku, i przepłukujemy jamę ustną słabym roztworem szałwii.
Niezakaźny katar

Króliczek ma wtedy płynne wycieki z noska. Występuje wtedy także osowiałość, kichanie, brak apetytu, świszczący oddech. Przyczyną niezakaźnego kataru mogą być: przeziębienie, wdychanie pyłów, wdychanie szkodliwych gazów itp. Chorego króliczka kładziemy w ciepłym miejscu, unikamy przeciągów i wilgoci!!! Króliczkowi można wtedy wkroplić zakraplaczem olej parafinowy z 1% mentolem. Smarujemy go także "Amolem".
Zapalenie spojówek

Spowodowane może być: brudem, gazami, dymem itp. Chory króliczek ma zaczerwienione oczka, wypływa mu też z oczu śluzowaty lub wodnisty płyn, czasem nawet ropa. Króliczkowi trzeba wtedy kilka razy dziennie przemywać oczka roztworem kwasu borowego. Gdy królikowi z oczek wycieka ropa, trzeba zastosować maść oxycort A. Nie można przemywać króliczkowi oczu rumiankiem!!!!!
Udar cieplny

Gdy pozostawisz króliczka w miejscu w którym jest on narażony na przegrzanie może on tego nie przeżyć. Gdy zwierzątko ciężko oddycha, ma wytrzeszcz oczu, aż traci przytomność, może to być udar cieplny. Trzeba wtedy jak najszybciej obniżyć temperaturę ciała, zwłaszcza głowy. Można wtedy zrobić mu kompres z zimnej wody. Gdy króliczek oprzytomnieje należy go zawieść do weterynarza, by sprawdzić czy nie doszło do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.
Okaleczenie i odgniecenia łapek

Zwierzątko ma wtedy trudności z bieganiem, pojawiają się łysiny, królik przestępuje z nogi na nogę. Wyłysienie może być spowodowane przez trzymanie w zbyt ciasnych klatkach, na źle urządzonej podłodze. Należy w takim przypadku kupić nową większą klatkę. Rany królika można posmarować roztworem wody utlenionej. Zabandażować łapki.

Choroby zakaźne

Maksymatoza
Spowodowana jest przez wirus Myksoma. Przenosi się przez owady kłujące, szczególnie przez komary i pchły. Oto objawy: zapalenie spojówek, ropny katar, napuchnięte głowy, duszność, wychudzenie organizmu. Jest to nieuleczalna choroba, jednak można się na nią zaszczepić. Śmierć następuję po 1-2 tygodniach.

Pomór
Pomór, czyli krwotoczne zapalenie oskrzeli i płuc. Wywołana przez wirus Picorna. Ma bardzo ostry przebieg. Chore zwierzątko umiera po 16 - 48 godzinach. Przed 2-3 godzinami przed śmiercią królik dostaje duszności i szybko słabnie. Z nosa króliczka wypływa pienisty lub krwawy wyciek. Choroba ta jest nieuleczalna. Tak jak na Maksymatozę należy się na nią zaszczepić.

Kokcydioza
Bardzo często ta choroba atakuje króliki. Wywołana może być przez pierwotniaki, które umiejscowują się w jelitach, lub w wątrobie. Pierwotniaki żyją w organiźmie królika (czyli ich żywiciela). Tworzą tam oocyty. Oocyty wydostają się razem z kałem na zewnątrz. Gdy jest ciepło atakują kolejne organizmy. Gdy króliczek jest zdrowy kokcydia występuje nie wywołując tej choroby, jednak gdy królik jest osłabiony, mogą zaatakować organizm. Objawy kokcydiozy są: brak apetytu, wzdęcia, osłabianie, rzadki cuchnący kał. Gdy w porę zaczniemy leczenie tej choroby, przyniesie to efekty, jednak gdy leczenie podejmiemy za późno nie będzie efektów. Żeby zapobiec chorobie dbaj o czystość klatki uszatka.

Salmonelloza
Objawy choroby to: apatia, biegunka, brak apetytu, wysoką temperaturą ciała. Królik może na nią zachorować gdy zje zakażoną bakteriami paszę. Jest ona niebezpieczna szczególnie dla młodych króliczków. Bardzo ważne jest leczenie u doświadczonego weterynarza.

Kolibakterioza to choroba bakteryjna. Wywołana jest przez bytujące w przewodzie pokarmowym pałeczki okrężnicy. Są szczególnie niebezpieczne gdy króliczek jest osłabiony. Królik ma wtedy ostra biegunkę. Choroba wymagająca specjalistycznego leczenia.

Aspergiloza
Ta choroba atakuje płuca i błony śluzowe dróg oddechowych. Objawy to: duszności, biegunka, wyciek z nosa, podwyższona temperatura ciała. Zarażenie może być spowodowane przez zjedzenie spleśniałej karmy. Jest to bardzo ciężka choroba, jednak można ją wyleczyć. Najlepiej zapobiegać jej, podając króliczkowi świeży, nie zepsuty pokarm.

Katar zakaźny
Jest on wywołany przez bakterie, które często są w organizmie zdrowego króliczka. Gdy królik jest osłabiony atakują. Najpierw objawia się zaczerwienieniem spojówek, świszczącym oddechem, kaszlem i wodnistym wyciekiem z noska. Wodnisty wyciek z nosa staje się potem ropny. Potem może wystąpić biegunka, zapalenie płuc, brak apetytu. Katar zakaźny zwykle atakuje zwierzęta które są narażone na zmiany temperatury i stale mokre. Gdy króliczek jest chory na katar zakaźny trzeba go przenieść do ciepłego, suchego miejsca i wezwać weterynarza.

Zakaźne zapalenie błony śluzowej jamy ustnej
To choroba wirusowa, powszechnie zwana śliniaczką. Objawy to: obfity ślinotok, na pyszczku powstają małe pęcherzyki, utrudniające króliczkowi jedzenie. W czasie tej choroby uszatka trzeba karmić tylko rzadkim, papkowatym jedzeniem. Na tą chorobę najbardziej narażone są króliki do 2 miesiąca życia. By wyleczyć królika trzeba zastosować przemywanie nad maganiem potasu.

Cysticerkoza
Wywołana jest przez tasiemce. Pasożyty te dojrzewają w jelitach psa, razem z kałem wydostają się na zewnątrz, w postaci mikroskopijnych jaj. Mogą mieszkać na trawie, jeśli króliczek zje tą trawę zaczynają rozwijać się w jego organizmie. Gdy larwa umiejscowi się w wątrobie, lub w mięśniach, robi się z niej wągier. Często kończy się to śmiercią.

Grzybice skóry
Pojawiają się strupnie woszczynowe, na głowie, na uszach, kończynach przednich. Na początku to małe strupki, jednak z czasem powiększają się i zlewają. Strupy mają żółtą barwę i mają charakterystyczny zapach pleśni. Króliczek może się zarazić od psa, kota, myszy a czasem nawet od człowieka. W jej leczeniu stosujemy preparaty i maści grzybobójcze, oczywiście pod okiem weterynarza.

Króliczek w upałach
Króliczki słabo znoszą upały. Gdy temperatura wynosi 24 stopni C, zaczynają czuć dyskomfort. Przy 29 stopniach C ich samopoczucie znacznie się pogarsza. Może wtedy dojść do udaru cieplnego, a nawet do śmierci. By ochłodzić w lecie króliczka trzeba dawać mu duże ilości świeżej, chłodnej wody. Trzeba ją zmieniać kilka razy dziennie, ponieważ króliczkowi nie będzie smakowała ciepła woda. Można także do poidełka wrzucić parę kostek lodu, by woda dłużej była zimna.

Offline

 

#2 2009-06-08 18:21:02

ladybird

Administrator

13674177
Zarejestrowany: 2009-06-07
Posty: 126
Punktów :   

Re: Zdrowie królika

Kompletnie nie znam się na króliczkach...Ale nie są chyba bardzo chorowite???


http://tmp1.glitery.pl/text/160/39/1-Ladybird-6503.gif
Szanuj Admina swego, możesz mieć gorszego

Offline

 

#3 2009-06-08 19:58:36

Tina

Moderator

Zarejestrowany: 2009-06-08
Posty: 101
Punktów :   

Re: Zdrowie królika

Raczej nie, mój nigdy jeszcze (a ma dwa lata) nie chorował.

Offline

 

#4 2009-06-08 21:36:47

ladybird

Administrator

13674177
Zarejestrowany: 2009-06-07
Posty: 126
Punktów :   

Re: Zdrowie królika

Miałam wszystkie zwierzątka świata prawie...
Ale...do króliczków jakoś mnie nie ciągnie....wogóle się na nich nie znam
Może kiedyś? Wszystko przede mną:D


http://tmp1.glitery.pl/text/160/39/1-Ladybird-6503.gif
Szanuj Admina swego, możesz mieć gorszego

Offline

 

#5 2009-06-11 22:06:47

Tina

Moderator

Zarejestrowany: 2009-06-08
Posty: 101
Punktów :   

Re: Zdrowie królika

Mnie ciągnęło zawsze. Ale np. jak kilka lat temu jak chciałam królika mieć to mama mi go nie kupiła, dwa lata później znowu spróbowałam przekonać i udało się.

Offline

 
Licznik Odwiedzin

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl